[vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

Origó Alapfokú Nyelvvizsga

origó alapfokú nyelvvizsga

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

Origó alapfokú nyelvvizsga

Ez a bejegyzés az origó alapfokú angol nyelvvizsgájához szeretne nyújtani segítséget, azáltal, hogy a nyelvvizsgázó jobban megismeri azt, megismeri a nyelvvizsga felépítését és a követelményeket. A leírást követően lehetséges majd mintafeladatok letöltésére illetve feladatok interaktív megoldására is. A nyelvvizsgához kapcsolódó hallott szövegértési gyakorlatokat is lehet majd csinálni, így pontosabban tudsz majd gyakorolni és felkészülni.

 

Origó alapfokú írásbeli nyelvvizsga

Az Origó alapfokú írásbeli angol nyelvből három rézből áll, amelyre 60 perc áll rendelkezésre és a szótár használata megengedett. A feladatokért összesen 50 pontot lehet kapni, a sikeres nyelvvizsgához 60% szükséges, azaz 30 pontot kell szereznie minimálisan a nyelvvizsgázónak a sikeres vizsgáért. A három rész az olvasás utáni szövegértés (20 pont), az un. Közvetítés (10 pont) és az íráskészség (20 pont).

  1. Olvasott szövegértés

Mivel az Origó alapfokú nyelvvizsga kétnyelvű vizsga, ezért az angol autentikus szöveg elolvasása után a vizsgázó magyar nyelvű kérdésekre magyar nyelven válaszol a szöveg alapján. A kérdések után lehet látni a kérdésekért szerezhető részpontszámot, összesen 20 pontot szerezhet itt a vizsgázó.

Fontos tudni, hogy minden helyes információ pontot ér, de sajnos a helytelen válaszért pontlevonás jár. Ez azt jelenti, hogy érdemes többet írni a minimálisnál, hiszen a helyes válasz benne lehet leírtakban. Érdemes minél több információt belefoglalni a válaszba, de az sem jó, ha több mondaton keresztül válaszolunk egy olyan kérdésre, amelyre a válasz egy szó vagy egy tagmondat, szószerkezet. Bár lehet használni nyomtatott szótárat a nyelvvizsgán, én azt javaslom ennek ellenére, hogy első körben ne használj szótárat. Olvasd el az egész szöveget, legyen átfogó képed a szövegről, ne az első mondatban található első szót kezd el kiszótározni, mert akkor elveszel a részletekben.

Próbáld megtalálni a kulcsszavakat a szövegben és lehetőleg próbáld meg a szövegkörnyezetből kitalálni a kevésbé ismerős vagy ismeretlen szavak jelentését. Ne feledd, ez a feladat nem szótározási feladat, hanem olvasott szövegértés. Amennyiben úgy érzed, hogy a szótár nélkül esélyed sincsen a szöveget megérteni, akkor ez biztos jele annak, hogy még nem vagy a megfelelő nyelvi szinten. Ebben az esetben, nem biztos, hogy erre a nyelvvizsgára kell gyúrnod.

Ha elolvasod a címet, elolvasod a bekezdésekben az első sort és megnézed a kérdéseket, már ebből a gyors áttekintésből is rengeteg információt tudsz leszűrni a szöveggel kapcsolatosan, ezért javasolt egy gyors áttekintéssel kezdeni.

Ha ezek után is homályos a szöveg úgy egészében, nem nagyon érted, hogy ki kivel van és mi is a lényege a szövegnek, akkor azt javaslom, hogy kezdj el olvasni. Első körben mondjuk magyarul, ha eddig nem tetted. Egyrészt nagyon élvezetes olvasni, másrészt az alapvető olvasási készségeket és stratégiáidat is tudod ezzel fejleszteni. Természetesen érdemes angolul is olvasnod, a szintednek megfelelő szövegeket. Ha magyarul sem olvasol, akkor pedig ne csodálkozz, hogy az angol olvasás nehezen megy. Senki sem fog elérni idegen nyelven jobb olvasási készséget, mint a saját anyanyelvén.

 

 

  1. Közvetítés

 

A közvetítési feladat nem fordítási feladat! A feladatra 10 pontot lehet kapni. A feladatot nem kell okvetlenül kiszótározni, elegendő, ha a megadott feldolgozási szempontok szerint kinyeri belőle a vizsgázó a megfelelő információt – különösen igaz akkor, ha a vizsgázónak nincsen elegendő ideje. A feladat lényege az információ közvetítés, az angol szövegre vonatkozó jegyzet készítése magyar nyelven a magyarul megadott szempontok alapján.

 

  1. Íráskészség

 

Az íráskészség értelemszerűen az írott szöveg alkotásának a készségét teszteli, a feladat egy 8-10 sor terjedelmű angol szöveg megalkotása négy szempont alapján. Ezek a tartalom, nyelvhelyesség, kommunikatív érték és kifejezésmód.

Tippek az íráskészség tesztrészhez:

  • Tartsd be a formai előírásokat. Legyen megszólítás, dátum, címzés, elköszönés stb., hiszen ezekre is pontot kapsz, de ha nincs ott, akkor bizony az baj.
  • Kövesd a megadott szempontokat és ettől ne térj el. Arra válaszolj, azt írd, amit kértek, ne mást. Ne hagyj figyelmen kívül egyetlen szempontot sem!
  • Ne nagyon térj el a 8-10 sor terjedelemtől. Ha túl rövid, ha túl hosszú a levél, mind pontlevonással jár.
  • Találd meg az egyensúlyt aközött, amit le akarsz írni és aközött amit le tudsz írni. Sokszor a kevesebb az több. Bizony, ha nem kacifántos körmondatokat szeretnél írni, hanem felismered a saját határaidat, akkor egy egyszerű mondat, ami helyes és értelmezhető sokkal többet ér, mint egy túltolt, sokszorosan alárendelt, több tagmondatból álló hosszú mondat, amelyben sok hiba van és nem is érthető.
  • Használj panel mondatokat. Ezek olyan mondatok, amelyeket már előre begyakoroltál és biztonsággal használod őket, helyesek és jól illenek a szövegedbe. Egyrészt időt nyersz ezek használatával másrészt biztosan tudhatod, hogy jó mondataid vannak. Például: I haven’t written for so long but I’ve been terribly busy lately vagy I think it’s time to go now. Please get back to me as soon as possible.
  • A nyelvhelyességgel kapcsolatban érdemes ismerned a saját típushibáidat. Amennyiben képzett angol nyelvtanár segíti a felkészülésed, akkor ő fel fogja hívni a figyelmed azokra a hibákra, amelyeket rendszeresen elrontasz. Készíts ezekből egy checklist-et, tudd, hogy amikor átolvasod a saját írásodat, milyen hibákra kell jobban odafigyelned. Ehhez természetesen sok gyakorlás kell és sok-sok megírt és kijavított írás, de ez az egyik módja annak, hogy ez a készséged fejlődjen.

 

 

Origó alapfokú nyelvvizsga szóbeli

Az origó alapfokú nyelvvizsga szóbeli része kettő részből áll, a beszédkészség és a hallott szövegértés alkotja. A szerezhető pontszám 40 + 20 pontból áll, a vizsga itt is 60% felett sikeres, amelyhez 36 pont szükséges. Fontos, hogy sem a beszédkészség sem a hallott szövegértési készség sem lehet külön-külön 40% alatt.

 

  1. Hallás utáni szövegértés

A vizsgázó három alkalommal hallgathat meg egy normál tempójú angol szöveget, majd a szövegre vonatkozó kérdésekre magyarul kell válaszolni, majd a második részben magyar nyelven kell jegyzetelni egy táblázatba a magyarul megadott szempontok alapján. A válaszokra itt 10 + 10 pont kapható, így jön össze a 20 pontos hallott szövegértés rész.

Legfontosabb tanács: ne várd azt, hogy a szótározással eltöltött idő, a nyelvtani karikázós feladatok vagy a fordítás lényegileg fogja javítani a hallott szövegértési készséged. A hallás utáni szövegértést autentikus angol szövegek hallgatásával lehet legjobban fejleszteni. Bár a nyelvtannak és a szókincsnek nem elhanyagolható része van szövegértésünkben, a tanácsom az, hogy hallgass, hallgass és még egy kicsit hallgass angol szövegeket. Lehet ez a Youtube, a kedvenc videójátékod, sorozatok a Netflixen vagy a HBOgo, lehet a BBC a tévében vagy a kedvenc vlogod. Rengeteg lehetőséged van és élj is vele.

Hogyan fejleszd a hallott szövegértésed?

A jó hallott szövegértési készséghez sokkal többre van szükség mint elméleti nyelvtani tudásra vagy olyan szókincsre, amit jól bemagoltál, de nem tudod használni. Szóval, ha még nem említettem volna, akkor hallgass még meg ma valamit és utána minden nap sokat. Ne várd, hogy ez a készséged pillanatok alatt fog fejlődni. A beszélt angol nyelvet megérteni nehéz, de jó stratégiával rengeteget lehet fejleszteni ezt is.

Amikor már a készséged elérte sok-sok hallgatás után a megfelelő szintet, akkor kezdj neki nyelvvizsga feladatokat megoldani. Ezzel ráhangolódsz a nyelvvizsga logikájára, egyszerűen rutint szerzel benne. Ha a készséged viszont még nincsen azon a szinten, amelyen lennie kell, akkor azt javaslom, hogy ne újabb és újabb nyelvvizsga feladatokkal stresszeld magad. Ebben az esetben inkább csak fejleszd a hallott szövegértési készséged pár hónapig, hallgass sok szöveget, tanulj szavakat, a nyelvtant ne annyira erőltesd, javíts a kiejtéseden és ezt követően próbálkozz újra. A helyes kiejtés rengeteget számít a hallott szöveg megértésénél.

 

2. Beszélgetés

Ez a vizsgarész bizottság előtt zajlik. Egy rövid bemelegítő beszélgetést követően, amelyben főleg személyes információkat kérdez a vizsgáztató, a vizsgázó kap egy (vagy több) képet, amelyről beszélnie kell. A szituációs feladatban a vizsgáztató tanár a beszélgetőpartner. A vizsgarészre 40 pont adható, amelyen belül a kommunikatív értékre 20 pont a maximális pontszám. Mindhárom feladatnál (személyes beszélgetés, képleírás, szituációs feladat).

Alapvetően fontos felkészülési szabály, hogy a beszédet beszéddel fejlesztjük, ahogy a hallás utáni szövegértési is hallgatással. Ne elégedj meg azzal, hogy magadban elmondod a szuper mondataid. Hidd el, hogy elméletben a gyakorlat nagyon egyszerű, de a gyakorlatban a gyakorlat meglehetősen máshogy néz ki. Szóval beszélj annyit, amennyit csak tudsz. Ha van partnered, tanárod, társad, akivel tudsz beszélgetni, az a legjobb, azonban, ha nincsen társad, akkor is tudsz magaddal beszélgetni.

Beszélgess magaddal

Tudom egy kicsit furán hangzik, de igen is lehetséges. Mondd ki hangosan, amit tanultál, még akkor is ha csak egyedül vagy otthon.

Pozitívum, hogy a szóbeli nyelvvizsga témakörei adottal, csak olyan kérdéseket kapsz, majd, amelyre előre számolhatsz, felkészülhetsz és gyakorolhatsz. Használj olyan könyveket, amelyekben szituációk és azok mintamegoldásai vannak. Ne feledd azonban, hogy a mintamegoldás csak egy megoldás a rengeteg között. Itt nem az a fontos, hogy tökéletesen megszerkesztett mondatokkal hosszú kerek körmondatokban fogalmazva lenyűgözd a vizsgáztatódat, hanem az, hogy dinamikusan, az adott szituációnak megfelelő kifejezésekkel kommunikálj és maga a kommunikációs cél teljesüljön. Az már csak hab a tortán, ha minden nyelvtani elem a helyén volt. Ne félj hibázni, mert akkor folyamatosan monitorozni fogod magad és a teljesítményed és egy olyan torzszülött angolt fognak tőled hallani, hogy a vizsgáztatók lefordulnak a székről.

Mintafeladatokat az origó alapfokú nyelvvizsgához itt találsz. Ha kíváncsi vagy más Origó nyelvvizsga feladatokra is, pl. hallott szövegértési feladatokra, amelyekkel gyakorolhatod ezt a készséged, kattints ide.

Mindenkinek sok siker kívánok a nyelvvizsgához.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]